Discuss the current and past Roskilde festival lineup and announcements.
15 posts Page 1 of 1
The schedule is out so its time for planning.


Wednesday

18:00: Damon Albarn and friends - Orange
21:30: Pat Thomas & Kwashibu Area Band - Avalon
22:30: Red Hot Chili Peppers - Orange
If they suck then Odesza at Apollo or a beer or 2 in the camp :-)


Thursday

Many Female artists or fame fronted bands on this day but its a coincidence, I promise :D

12:15: Elle King - Pavilion
13:00: Silvana Imam - Apollo (or perhaps a good spot for Santigold)
14:00: Santigold - Arena
15:00: Choir Of Young Believers - Avalon (whats left of it)
17:00: House Of Pain - Orange
18:00: Grimes - Arena (I hope she´s better than her Coachella Performance)
19:00: Bomba Estéreo - Orange/Courtney Barnett - Avalon !!!!!!! What to do :o
20:30: PJ Harvey - Arena
21:30: Macklemore & Ryan Lewis - Orange
23:30: CHVRCHES - Arena
00:30: Tenacious D - Orange
02:00: Ghost - Arena (If I have the stamina)


Friday

Selling festival train ticket until 19:00 so will probably be at the festival site around 19:30-20:00

21:00: Neil Young + Promise Of The Real - Orange
23:30: Tame Impala - Arena
01:30: M83 - Orange
02:00: James Blake - Arena (either I´ll miss the end of M83 or the start of James Blake, It´s probably depending how good (or Bad) M83 is)


Saturday
14:00: Andromeda Express Orchestra (Unless they book something interesting for the vacant slot at Arena)
16:00: Tiken Jah Fakoly
Sit with a beer and watch Tim C and co.
18:00: Gojira - Arena
19:30: The Last Shadow Puppets - Orange
22:00: Ana Tijoux - Avalon/Mø - Orange
23:30: Miike Snow - Arena
01:00: LCD Soundsystem (what a way to end RF16)
Wednesday: (See you wednesday Anders)

18.00: Syrian Orchestra (Orange)

20.15: Vince Staples (Pavilion)

21.30: Pat Thomas (Avalon)

22.30: RHCP (Orange)

00.15: Follakzoid (Pavilion)


Thursday:

13.00 Blues Pills (Avalon)

14.00 Santigold (Arena)

15.00 Choir of young believers (Avalon)

16.00 Uncle Acid (Arena)

17.00 Destroyer (Avalon)

19.00 Bomba Estero (Orange)

20.30 PJ Harvey (Arena) or Blood Orange (Avalon) (AND Baba Commandant (Gloria). Tough :/ )

22.15 Ho99o9 (Pavilion)

23.00 Kvelertak (Avalon)

00.30 Tenacious D (Orange)

02.30 Blood Sport (Gloria)


Friday

14.00: Anderson .Paak (Apollo)

16.00: BADBADNOTGOOD (Apollo)

17.00: Calypso Rose (Avalon)

18.00: Foals (Orange)

19.00: Mac DeMarco (Arena) or Blaue Blume (Avalon)

21.00: Neil Young (Orange)

23.30: Tame Impala


00.30: Karl Hector & the Malcouns

01.30: M83

02.30: Skepta


Saturday


16.00 Tiken Jah Fakoly (Arena)

17.00 Dizzy Mizz Lizzy (Orange)

18.30 Gojira (Arena)

19.30 The Last Shadow Puppets (Orange)

21.00 New Order (Arena)

22.00 MØ (Orange)

23.00 Freddie Gibbs (Avalon)

01.00 LCD Soundsystem (Orange)
Wednesday:
17.30 BMTH (Arena)
17.30 Frank Carter (Avalon)
18.15 Aurora (Pavilion)
19.00 Action Bronson (Avalon)
19.30 Slayer (Arena)
21.15 At the drive-in (Arena)

Thursday:
13.00 Blues pills (Avalon)
16.00 Uncel Acid (Arena)
17.00 House of pain (Orange)
20.00 Black Breath (Pavilion)
22.15 H09909 (pavilion)
23.00 Kvelertak (Avalon)
00.30 Tenacious D (orange)
02.00 Ghost (Arena)

Friday:
16.00 Biffy Clyro (Arnea)
20.15 letlive. (Pavilion)
21.00 Neil Young (Orange)
21.00 Future (Arena)
01.15 Meshuggah (Avalon)
02.30 Skepta (Apollo)

Saturday:
17.00 Dizzy mizz lyzzy (Orange)
18.00 Gorija (Arena)
21.00 New Ordre (Arena)
22.00 Mø (Orange)
22.30 Halshug (Gloria)
01.00 LCD Soundsytem (Orange)
It still looks very unlikely that I´ll be able to make it this year, but if I only can make it...

Wednesday :

18.00 Syrian Orchestra (Orange)
21.30 Pat Thomas (Avalon)
22:30 Red Hot Chili Peppers (Orange)
00:15 Föllakzoid (Pavillion)

Thursday :

12:15 Elle King (Pavillion)
13:00 Blues Pills (Avalon)
14:00 Santigold (Arena)
16:00 Uncle Acid & the Deadbeats (Arena)
17:00 Destroyer (Avalon)
18:15 Gaye Su Akyol (Pavillion)
19:00 Bomba Estereo (Orange)
20:30 PJ Harvey (Arena)
22:15 Ho99o9 (Pavillion)
22:30 Chvrches (Arena)
01:00 Savages (Avalon)

Friday :

16:15 Hurray For the Riff Raff (Pavillion)
17:00 Calypso Rose (Avalon)
21:00 Neil Young (Orange)
23:30 Tame Impala (Arena)
00:00 Peaches (Apollo)

Saturday :

14:00 Andromeda Mega Express Orchestra (Avalon)
16:00 Tiken Jah Fakoly (Arena)
20:30 Los Piranas (Gloria)
22:00 Ana Tijoux (Arena)
01:00 LCD Soundsystem (Orange)

So apart from Thursday not that much to see (that Thursday is quite good, specially in Arena). LCD closing the festival is something I really wouldn´t want to miss.
Another great year for me!

My must sees:

Wednesday
Khun Narin
Slayer
Pat Thomas
RHCP
Föllakzoid - disturbing clash with Sleep but Föllakzoid is amazing live. Perfect time slot for them. It's gonna be magic.

Thursday
Mueller Rodelius
Uncle Acid
Floating Points
PJ Harvey - disturbing clash with Baba Commandant
Savages

Friday
Whitney
Badbadnotgood
Colin Stetson & Sarah Neufeld
Neil Young
Mutiod Man

Saturday
Danko Jones
Sturgill Simpson
The Last Shadow Puppets
New Order
Sleaford Mods

And there's lots of other bands i would love to see if i get the time and have energy to do it. You need time for beer and friends too.
Wednesday:
18.00 Syrian Orchestra (Just watching from a distance, so I can make it to Action Bronson)
19.00 Action Bronson
22.00 Red Hot Chili Peppers
00.00 Sleep

Thursday
12.00 Jonah Blacksmith
14.00 Kakkmaddafakka
15.00 Choir of Young Believers
17.00 House of Pain
20.30 PJ Harvey
23.30 Chvrches
01.00 Savages

Friday
13.00 Liss
14.00 S!vas
16.00 Scarlet Pleasure
19.00 Mac DeMarco
21.00 Neil Young
02.00 James Blake

Saturday
12.15 The Entrepreneurs
17.00 Dizzy Mizz Lizzy
19.30 The Last Shadow Puppets
21.00 New Order
01.00 LCD Soundsystem
02.00 Minds of 99 (Don't know if I'll miss the end of LCD or the start of Minds)
WEDNESDAY

17:30 Bring me the horizon
18:15 AURORA
19:30 Slayer
22:30 RHCP
23:30 Wiz Khalifa (when RHCP is done)

THURSDAY

13:00 Blue Pills
14:15 Kakkmaddafakka
17:00 House of Pain
18:15 Gaye Su Akyol
19:00 Courtney Barnett
21:30 Macklemore & Ryan Lewis
23:00 Kvelertak
00:30 Tenacious D
02:00 Ghost

FRIDAY

15:00 Highasakite
16:00 Biffy Clyro
18:00 Foals
21:00 Neil Young
23:30 Tame Impala
01:30 M83

SATURDAY

12:15 The Entrepreneurs
17:00 Dizzy Mizz Lizzy
18:30 Gojira
19:30 The Last Shadow Puppets
22:00 MØ
00:30 Dillon
01:00 LCD Soundsystem
02:30 Nero
I'd like to see at least 50% of these concerts

Wed
Arena 1730 BMTH
Arena 1930 Slayer
Arena 2115 ATDI
Gloria 2200 Anna von Hausswolff
Orange 2230 RHCP
Avalon 0000 Sleep

Thu
Pavillion 1215 Elle King
Avalon 1300 Blues Pills
Orange 1700 House of Pain
Arena 2030 PJ Harvey
Orange 0030 Tenacious D
Avalon 0100 Savages (the only real bad clash. Savages were awesome at Coachella)
Arena 0200 Ghost

Fri
Arena 1600 Biffy Clyro
Pavilion 2015 Letlive
Orange 2100 Neil Young
Pavillion 0015 Mutoid Man
Avalon 0115 Meshuggah

Sat
Avalon 1600 Danko Jones
Arena 1830 Gojira
Arena 2100 New Order
Orange 0100 LCD
Pavillion 0215 SUMAC


OK, so about 5 concerts a day. That seems alright
Cool to see so many going to see Blues Pills. That show will be awesome.
Wednesday

18:00 Damon Albarn
21:15 At the Drive-in
22:30 RHCP
00:00 Sleep / 00:15 Föllakzoid

Thursday

13:00 Blues Pills
14:15 Kakkmaddafakka
16:00 Uncle Acid & The Deadbeats
17:00 Destroyer
19:00 Courtney Barnett
23:00 Kvelertak / 23:30 Chvrches
01:00 Savages
02:00 Ghost

Friday

16:00 Biffy Clyro
18:00 Foals
19:00 Mac Demarco
21:00 Neil Young
23:30 Tame Impala
00:15 Mutoid Man
01:30 M83

Saturday

12:15 The Entrepreneurs
16:00 Danko Jones
17:00 Dizzy Mizz Lizzy
19:30 The Last Shadow Puppets
21:00 New Order
22:00 MØ
01:00 LCD Soundsystem
Wed
(18:00 Syrian National Orchestra)
19:15 Gramatik
22:30 Red Hot Chili Peppers
(22:45 Odesza)

Thu
13:00 Blues Pills
(14:00 Santigold)
15:00 Choir of Young Believers
17:00 Destroyer
(18:00 Grimes)
19:00 Bomba Estéreo
23:30 CHVRCHES
(00:30 Tenacious D)

Fri
(15:00 Highasakite)
16:00 Biffy Clyro
(16:00 BADBADNOTGOOD)
18:00 Foals
(19:00 Blaue Blume)
21:00 Neil Young + Promise of the Real
(21:00 Future)
23:30 Tame Impala
(01:30 M83)
02:00 James Blake
(02:30 Skepta)

Sat
17:00 Dizzy Mizz Lizzy
19:30 The Last Shadow Puppets
21:00 New Order
01:00 LCD Soundsystem
(02:00 The Minds of 99)

Lots of annoying clashes, but my single most important act is Tame Impala, which fortunately doesn't seem to clash with anything. Looking forward to a spectacular night show at Arena.
Wednesday
18:00 Damon Albarn
18:15 Aurora (will prioritize this)
19:30 Slayer
21:15 At the drive-in
22:30 Red Hot
00:00 Sleep

Thursday
14:15 Kakkmaddafakka
16:00 Uncle Acid
17:00 House of Pain
19:00 Bomba Estereo
20:30 Baba Commandant/PJ Harvey (will see if I am in dancing mood or nodding mood)
21:30 Macklemore & Lewis
23:00 Kvelertak
00:30 Tenacious D
02:00 Ghost

Friday
12:00 Lars Vaular
14:00 Anderson .Paak
15:00 Highasakite
16:00 Biffy Clyro
18:00 Foals
21:00 Neil Young
23:30 Tame Impala
01:30 M83

Saturday
16:00 Danko Jones
19:30 Last Shadow Puppets
21:00 New Order (afraid that this show will be really crowded)
22:00 Mø (after New Order is finished)
01:00 LCD Soundsystem
02:00 Sleaford Mods
Wednesday
Aurora
Slayer
(Part of) The Orchestra of.....
Chili Peppers
Follakzoid

Thursday
Jonah Blacksmith/ Blues Pills
Kakkmaddfakka
Uncle Acid and.....
House of pain
Ex Eye
PJ Harvey
Tsjuder

Friday
Vassvik
Fox millions duo
Neil Young
Tame Impala
Karl Hector ......

Saturday
Andromeda Mega ......
Cattle Decapitation
no schedule for the rest of Saturday will check out a few songs from larger number of acts.
Hopefully, my schedule will look like this:

Wednesday:
- 17:15-19:00 – Bring Me the Horizon @ Arena / Frank Carter & the Rattlesnakes @ Avalon
- 19:00-19:30 – Damon Albarn & Syrian Orchestra @ Orange
- 19:30-21:00 – Slayer @ Arena
- 21:15-22:45 – At the Drive-In @ Arena
- 22:45-00:30 – Red Hot Chili Peppers @ Orange
- 00:30-01:15 – Sleep @ Avalon

Thursday:
- 13:00-14:15 – Blues Pills @ Avalon
- 14:15-15:30 – Santigold @ Arena
- 16:00-17:00 – Uncle Acid & the Deadbeats @ Arena
- 17:00-18:00 – Destroyer @ Avalon
- 18:00-19:00 – Grimes @ Arena
- 19:00-20:15 – Courtney Barnett @ Avalon
- 20:30-22:00 – PJ Harvey @ Arena
- 22:00-22:30 – Macklemore & Ryan Lewis
- 22:30-23:00 – Bisse @ Gloria
- 23:00-00:15 – Kvelertak @ Avalon
- 00:30-02:30 – Tenacious D @ Orange
- 02:30-03:30 – Ghost @ Arena

Friday:
- 14:00-15:00 – Anderson .paak @ Apollo
- 16:00-17:30 – Biffy Clyro @ Arena
- 18:00-20:00 – Foals @ Orange
- 20:15-21:00 – letlive. @ Pavilion
- 21:00-00:00 – Neil Young + Promise of the Real @ Orange
- 00:00-01:00 – Tame Impala @ Arena
- 01:15-02:30 – Meshuggah @ Avalon
- 02:30-03:30 – James Blake @ Arena

Saturday:
- 12:00-13:15 – The Entrepreneurs @ Pavilion
- 14:00-15:15 – Rising @ Pavilion / Andromeda Mega Express Orchestra @ Avalon
- 16:00-17:00 – Danko Jones @ Avalon
- 17:00-18:30 – Gojira @ Arena
- 20:15-21:00 – Cattle Decapitation @ Pavilion / The Last Shadow Puppets @ Orange
- 21:00-22:30 – New Order @ Arena
- 22:30-23:15 – Protomartyr @ Pavilion
- 23:30-01:00 – Miike Snow @ Arena / Freddie Gibbs @ Avalon
- 01:00-03:00 – LCD Soundsystem @ Orange
My schedule will probably look like this, and yeah, I just took DukeOfDK's schedule and made slight changes (thanks buddy)

Bands I'm hoping to catch during the warmup days:
- Soleima @ Countdown
- Virgin Suicide @ Rising
- Bersærk @ Rising
- Childrenn @ Rising
- Phlake @ Rising
- Mendoza @ Countdown
- Chinah @ Countdown
- Saveus @ Countdown
- Nonsens @ Street

Wednesday:
- 17:15-19:00 – Bring Me the Horizon @ Arena
- 19:00-19:30 – Damon Albarn & Syrian Orchestra @ Orange
- 19:30-21:00 – Slayer @ Arena
- 21:15-22:45 – At the Drive-In @ Arena
- 22:45-00:30 – Red Hot Chili Peppers @ Orange
- 00:30-01:15 – Sleep @ Avalon
Sad about missing Gramatik, Alex Vargas & Odesza

Thursday:
- 13:00-14:15 – Blues Pills @ Avalon
- 14:15-15:30 – Santigold @ Arena
- 16:00-17:00 – Uncle Acid & the Deadbeats @ Arena
- 17:00-18:00 – Destroyer @ Avalon / House Of Pain @ Orange
- 18:00-19:00 – Grimes @ Arena
- 19:00-20:15 – Courtney Barnett @ Avalon
- 20:30-22:00 – PJ Harvey @ Arena
- 22:00-22:30 – Macklemore & Ryan Lewis @ Orange (or perhaps eat?)
- 22:30-23:00 – Bisse @ Gloria
- 23:00-00:15 – Kvelertak @ Avalon
- 00:30-02:30 – Tenacious D @ Orange
- 02:30-03:30 – Ghost @ Arena
Sad about missing Chvrches and really sad about missing Savages

Friday:
- 14:00-15:00 – Anderson .paak @ Apollo
- 16:00-17:30 – Biffy Clyro @ Arena
- 18:00-19:30 – Foals @ Orange
- 19:30-20:15 - Blaume Blume @ Avalon
- 20:15-21:00 – letlive. @ Pavilion
- 21:00-00:00 – Neil Young + Promise of the Real @ Orange
- 00:00-01:00 – Tame Impala @ Arena
- 01:30-02:30 – M83 @ Avalon
- 02:30-03:30 – James Blake @ Arena (depends on how good M83 is)
Sad about missing S!vas, Mutoid Man, and the one of the main sets from either M83 or James Blake

Saturday:
- 12:00-13:15 – The Entrepreneurs @ Pavilion
- 16:00-17:00 – Danko Jones @ Avalon
- 17:00-18:30 - Dizzy Mizz Lizzy @ Orange
- 18:30-20:00 – Gojira @ Arena
- 20:00-21:00 – The Last Shadow Puppets @ Orange
- 21:00-22:00 – New Order @ Arena
- 22:00-23:15 – Mø @ Orange (depends on how good New Order is)
- 01:00-02:00 – LCD Soundsystem @ Orange
- 02:00-03:30 - The Minds Of 99
Sad about missing Sturgill Simpson and Spleen United... sorry, I mean Lightwave Empire!

Overall a great lineup with only minor clashes compared to the last couple of years
@I Like Turtles - Dude, we're going to see awesome shit together like 95 % of the time or something. It's going to be freaking great!
15 posts Page 1 of 1

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron